Ez nem pletyka, csak ...
Épp most olvastam, hogy a koreai illetékes hivatal megbüntette a Voice sorozatot sugárzó csatornát, mert nagyon erőszakosnak ítélték a filmet, és arra kötelezték őket, hogy a korhatár jelölést módosítsák 19 évesre. A 11 - 12. epizódot már ennek megfelelően kell lejátszani.
A kérdés számomra az, hogy a készítők visszavesznek-e az erőszakos jelenetekből, hogy maradhasson a nagyobb nézői tábor, vagy maradnak az eredeti kemény vonal mellett, és bevállalják, hogy kisebb nézettségre kell számítaniuk, de a film továbbra is egy kiváló thriller szintjén marad - szerintem legalábbis remek thriller.
Nincs semmilyen információm arról, hogy a koreai 19 év alattiak mennyire tartják be a filmek korhatár jelöléseit, de a mieinkből kiindulva, talán ők is néznek sutyiban nem nekik szánt filmeket. Lehet, hogy ez a büntetés csak olaj a tűzre, és a fiatalokat még inkább arra sarkalja, hogy a tilosban járjanak?
Vélemények? Más érdekes információk a sorozatokról? Hátha mást is érdekel, és felkelti az érdeklődését egy-egy film iránt.
Hozzászólások
Mi szuper? A hír, vagy maga a Voice sorozat, vagy a csatorna megbüntetése, vagy az, hogy továbbra is marad a kemény vonal a 19-es korhatárjelzéssel, ahogy @Zora5 írta?
Speciel, én örülök annak, amit @Zora5 írt a színvonal tartásáról.
Nekem a koreai szokásokról csak a koreai filmekből és néhány ismerőstől van információm, akik a Samsung magyarországi üzemében dolgozó koreaiakkal állnak kapcsolatban. Ők is sok érdekes dolgot meséltek nekem.
A filmek tudom, hogy sarkítanak bizonyos dolgokat, de vannak olyanok, amelyeket valósnak lehet mondani, és ezekből kialakul egy kép, amely már jól megközelíti annak az érdekes kultúrának a jellegzetességeit.
Örülök, hogy általad pontosabb lett a bennem lévő kép.
Frame_Igen, ezek a filmek és sorozatok kicsit idealizálnak, kicsit a valóságot mutatják. Nagy részük közvetítik a viselkedési mintákat is. Kedvencem ezen a téren a The Legend Of The Blue Sea. A koreai 15-30 éves korosztálynak készítették. Minden olyat mutat, ami alapvető viselkedési forma, hogy csak egy példát ragadjak ki: Hoe Joon Jae beszélget a kis hacker sráccal; "Te miért..." Hoe Joon Jae azonnal közbe vág; "Hyung!!!" (báttyám, testvérem) a srác lehajtott fejjel "Hyung, te miért...", a legjobb példája, még ha közeli kapcsolatban is vagy valakivel, akkor is meg kell adnod a megfelelő tiszteletet a megszólítással. Vagy a magyar fordításban "Le a fejjel"= korban, rangban alattam állsz, lefelé fordítsd a tekinteted.
Ezek persze csak a másik kultúrában élők számára különlegesek és szokatlanok. Igazán nehéz helyzetben azok vannak, akiknek mind a két "világ"ban kell élniük. Én például itt a furcsa, idegen nevemmel keltek megdöbbenést, ott viszont a szőke hajammal. Mit csináljak:D az egyiket az apámtól örököltem, a másikat az anyámtól. A két "világ" között meg lebeghetek. Itt kötetlenebbül, ott szabályok szerint élhetek.
Csak egy példa a sok közül:
Megfigyeltem, hogy a korábban készült koreai filmekben kizárólag a földön, egy puha derékaljon feküdtek az emberek és kizárólag pálcikával ettek, ha ilyen jellegű volt a filmbeli jelenet, míg a mostanában készült filmekben már sokszor látható kényelmes ágy, és egyéb kényelmet szolgáló bútorzat, és a késsel, villával való evést is berakják egy-egy jelenet erejéig.
Ezek pici változások egy nép szokásaiban, ám az, hogy ezeknek a "nyugatias" tárgyaknak a használata már szélesebb körben elterjedtek ott is, megjelenik a filmekben is.
A modern, széles látókörű, kényelmet igénylő emberek száma gyarapodik szerte a világon, és formálják a többiek szokásait is. A kultúrában végbemenő módosulás és szemléletváltás visszatükröződik a filmekben, ami érdekes egy külső szemlélő számára.
Magam részéről azt fogom nagy változásnak tartani, amikor Koreában is a folyamatos betű/hang írással írják majd a szavakat és nem a szótagírás rajzolt jeleivel, mert akkor majd én is el tudom olvasni.
Én áldom azokat a magyar ősöket, akik nálunk segítették az áttérést az ékírásról a betű/hangírásra.
Évekkel ezelőtt ez adta a nicknevem, azóta is kedvenc zeném. Nah meg:
Sting_Desert Rose
Lyn_My Destiny
Lyn_Love Story
Ali_Carry On
Lee Sun Hee_Wind Flower
Junsu_Love Is Like Snow
Yoon Mirae_A World That Is You
Ken_Fool
A hangul írásban is vannak betűk, mindegyik külön jellel. Az érdekessége inkább az, hogy olvasni megtanulni sokkal könnyebb, mint írni. Az iskolákban megtanítják, hogy melyik betűnek mi az írásjele, de azt, hogy ezeket hogyan kell összekötni már nem. Arra mindenki saját maga jön rá, sok-sok éves gyakorlással.
Engem egy-egy koreai sorozatnál először maga a színész fog meg, aztán jöhet a történet. Nagy kedvencem Lee Min Ho és Ji Chang Wook. Lee Min Ho nagyon jó színész, Ji Chang Wook pedig színész létére meglepően jártas a harcművészetekben.
Azért, mint színészeket, nem igazán irigylem őket. Kegyetlen életük van 30 éves korukig és az utána következő 2 év sem leányálom. Már 10-12 éves korukban bekerülnek egy színészképzőbe, haza járás nincs, család nincs, csak a felkészülés. Az ügynökségeik általában 30 éves korukig szóló szerződést íratnak alá velük és ez idő alatt igyekeznek annyi pénzt kisajtolni belőlük, amennyit csak lehet. A szerződés végéig párkapcsolatra, házasságra nem is gondolhatnak. Utána pedig jön a 2 év kötelező katonai szolgálat.
Bárhol megjelennek, (reptér, közönség találkozó) előírás a kifogástalan megjelenés és az állandó mosoly. Ilyen háttérrel igazán nehéz mindig, mindenhol mosolyogni, nagy önuralom kell hozzá.
Rossz érzésem lesz, ha elképzelem, hogy az addig valóban világhírű szuper sztár, céltáblája lehet a katonai tábor mindenféle idétlen heccelésének, ahol egy halom tahó ember is bőven akad. Egy nagy bunkónak, aki a katonai hierarchiában felette áll, mekkora poén szívatni egy híres szépfiút! Brrr. Belegondolni is rossz! A családjaik halálra aggódhatják magukat!
Bezzeg ... A nagyapám egy elmebeteg időszakban és egy hírhedtté vált folyó menti rémes helyen páncélököl (panzerfaust) kezelő volt. Ő mesélte, hogy tiszta seb volt a válla a cipelésétől, és a füle is megsérült a hangjától. Ha sárban kellett kúszni-mászni vele, a nehéz vas jó mélyre süllyedt, ami akadályozta a haladást és rejtőzést.